Շահագործող կազմակերպությունների տեխնիկական ղեկավարների/Ատոմային էլեկտրակայանների  գլխավոր ճարտարագետների տասնչորսերորդ համաժողով (ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի CNO Ֆորում)
15.10.2024
Շահագործող կազմակերպությունների տեխնիկական ղեկավարների/Ատոմային էլեկտրակայանների գլխավոր ճարտարագետների տասնչորսերորդ համաժողով (ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի CNO Ֆորում)
2024 թվականի հոկտեմբերի 9-10-ը Երևանում (Հայաստանի Հանրապետություն) տեղի ունեցավ ատոմային էլեկտրակայանների շահագործող կազմակերպությունների տեխնիկական տնօրենների/գլխավոր ճարտարագետների տասնչորսերորդ համաժողովը (ՇԿՀԱ ՄԿ CNO Forum):
Հանդիպմանը մասնակցում էին 30 ղեկավարներ և մասնագետներ՝ Հայաստանի, Բուլղարիայի, Հնդկաստանի, Իրանի, Չինաստանի, Ռուսաստանի ԱԷԿ-ների և շահագործող կազմակերպությունների տեխնիկական ղեկավարներ (գլխավոր ճարտարագետներ), ՇԿՀԱ ՄԿ կառավարիչների խորհրդի նախագահը -Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրենը, «ՎՆԻԻԱԷՍ» գիտատեխնիկական կենտրոնի տնօրենը- գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը, «Ատոմէներգոռեմոնտ»-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը-գլխավոր ճարտարագետը, «Ատոմտեխէներգո»-յի Մոսկովյան մասնաճյուղի՝ «Ցենտրատոմտեխէներգո»-յի գլխավոր ճարտարագետը, ՇԿՀԱ ԱԷԿ-ի Մոսկովյան CNO ֆորումի նախագահը և փոխնախագահը, ՇԿՀԱ գործադիր տնօրենը, ՇԿՀԱ Լոնդոնյան գրասենյակի միջազգային գործունեության տնօրենը, ՇԿՀԱ ՄԿ տնօրենը, ՇԿՀԱ և «Ռոսէներգոատոմ Կոնցեռն» ԲԸ-ի աշխատակիցները:
Հանդիպման նպատակն էր համաժողովի հիմնական թեմայի ՝ «Արդյունավետության շարունակական բարձրացում.դրական փորձ, խնդիրներ և հնարավոր լուծումներ»-ի, ինչպես նաև ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի անդամ-կազմակերպությունների շահագործման փորձի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակումը, մասնակիցների ծանուցումը մինչև 2030թ ՇԿՀԱ ՄԿ ռազմավարությանը, «Ընթացք դեպի կատարելություն» նախաձեռնության իրականացման ընթացիկ կարգավիճակին:
Համաժողովի հիմնական մասի ընթացքում մասնակիցները զեկույցներ ներկայացրեցին Համաժողովի հիմնական և լրացուցիչ թեմաների վերաբերյալ:
Քննարկված հարցերի վերաբերյալ ընդունվեցին որոշումներ, որոնք արտացոլվեցին   համաժողովի արձանագրության մեջ:
Հոկտեմբերի 11-ին՝ տեխնիկական շրջայցի ընթացքում, համաժողովի մասնակիցներն այցելեցին Հայկական ԱԷԿ-ի հրապարակ և մասնակցեցին ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի Կառավարիչների խորհրդի նախագահ -Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ կայացած հանդիպմանը:

On October 9-10, 2024, the Fourteenth Operating Organizations’ Technical Directors/ Nuclear Power Plants’ Chief Engineers Conference (WANO MC CNO Forum) was held in Yerevan (Republic of Armenia).
The meeting was attended by 30 managers and specialists: Technical Managers (Chief Engineers) of operating organizations and  NPPs of Armenia, Bulgaria, India, Iran, China, Russia, the WANO-MC Governing Board Chairman –the Director General of the Armenian NPP, First Deputy General Director - Director of VNIIAES-NTP, First Deputy General Director – Chief Engineer of Atomenergoremont, Chief Engineer of the Moscow Branch of Atomtehenergo - “Centratomtehenergo” , Chairman and Deputy Chairman of of WANO Moscow Center CNO Forum, WANO CEO, WANO London Office International  Affairs Director, WANO MC Director, employees of WANO and Rosenergoatom Concern JSC.
The purpose of the meeting was to exchange information on the main topic of the Forum "Continuous Performance Improvement: good practices, challenges and possible solutions", exchange of information on operational experience in the member organizations of the WANO Moscow Center, familiarization of participants with the WANO strategy until 2030, with the current status of the implementation of the "Action for Excellence" initiative.
During the main part of the Conference, the participants presented reports on the main and additional topics of the Conference.
Decisions were made on the issues considered, as reflected in the minutes of the Conference.
During the technical tour on October 11, the Conference participants visited the Armenian NPP site and participated in a meeting under the leadership of the Chairman of WANO Moscow Center Governing Board - Director General of the Armenian NPP Eduard Martirosyan.