ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ԱՐՇԱՎ` ՀՀ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ՈԼՈՐՏԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Ս/թ մայիսի 24-ից 27-ը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության շուկայի ազատականացման և էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել էր տեղեկատվական արշավ՝ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի ենթակառուցվածքներին ծանոթանալու նպատակով:
Ս/թ մայիսի 27-ին Հայկական ԱԷԿ էին այցելել մեդիաարշավի մասնակիցները՝ ՀՀ պետական կառավարման մարմինների, էներգետիկայի ոլորտի ընկերությունների և ԶԼՄ ներկայացուցիչներ՝ ԱՄՆ ՄԶԳ առաքելության տնտեսական աճի գրասենյակի փոխտնօրեն Էնդրյու Գոլդայի ուղեկցությամբ:
Հյուրերը նախ ճանաչողական շրջայց կատարեցին կայանի տարածքում, որից հետո ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ կայացած բրիֆինգի ընթացքում լրագրողների հարցերին պատասխանեցին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ-ՀԱԷԿ-ի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը և ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը: Նրանք ամփոփ տեղեկատվություն ներկայացրին կայանի ընթացիկ պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքների, համագործակցության ոլորտների, նոր էներգաբլոկի կառուցման և այլ կարևորագույն հարցերի  վերաբերյալ:
Այնուհետև հյուրերն այցելեցին Ուսումնավարժական կենտրոն, որտեղ ուսումնական մակետների միջոցով առավել մանրամասն ծանոթացան ՀԱԷԿ-ի ներքին կառուցվածքին, հիմնական սարքավորումների նշանակությանն ու նրանց աշխատանքի սկզբունքներին:
Հանդիպման ավարտին ԱՄՆ ՄԶԳ առաքելության տնտեսական աճի գրասենյակի փոխտնօրեն Էնդրյու Գոլդան իր երախտագիտությունը հայտնեց «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ղեկավար անձնակազմին՝ խիստ զբաղվածության պայմաններում մեդիաարշավի մասնակիցներին հյուրընկալելու և անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելու համար:

ПОСЕЩЕНИЕ ОРГАНИЗАЦИЙ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОЙ ОТРАСЛИ РА В РАМКАХ МЕДИА-КАМПАНИИ
С 24 по 27 мая 2022 года в рамках программы либерализации рынка и торговли электроэнергией Агентства США по международному развитию была организована медиа-кампания с целью ознакомления с инфраструктурами энергетической отрасли Армении.
27 мая Армянскую АЭС посетили участники медиа-кампании, а именно, представители органов государственного управления, компаний энергетического сектора и СМИ РА в сопровождении заместителя директора Офиса экономического развития миссии Агентства США по международному развитию Эндрю Голда.
Гости произвели ознакомительный обход территории станции, затем в ходе брифинга, проведенного с представителями СМИ, первый заместитель генерального директора ЗАО “ААЭК” - директор ААЭС Мовсес Варданян и главный инженер ААЭС Артур Григорян ответили на вопросы журналистов.  Они представили краткую информацию о текущих работах по планово-предупредительному ремонту, направлениях сотрудничества, строительстве нового энергоблока и других важнейших вопросах.
Затем гости посетили Учебно-тренировочный пункт, где они с помощью учебных макетов более детально ознакомились с внутренней структурой ААЭС, назначением и принципами работы основного оборудования.
В завершение встречи заместитель директора Офиса экономического развития миссии Агентства США по международному развитию Эндрю Голда выразил благодарность руководству ЗАО “ААЭК” за прием участников медиа-кампании и предоставление необходимой информации в условиях большой занятости.