ՍԼՈՎԱԿԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐԱԿԱՆ  ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ՀԱԷԿ
2023 թվականի մայիսի 24-ին կայացել է Սլովակիայի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության պետքարտուղար Պետեր Գերհարտի գլխավորած պատվիրակության ճանաչողական այցը Հայկական ԱԷԿ: Պատվիրակությանն ուղեկցել է ՀՀ-ում Սլովակիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միրոսլավ Հաչեկը:
Հայաստանի ու Սլովակիայի միջև դիվանագիտական և առևտրատնտեսական սերտ համագործակցությունն արդեն 30 տարվա պատմություն ունի, և այցի նպատակն էր  քննարկել այդ համագործակցության սահմաններն ընդլայնելու հնարավորությունները՝ հատկապես էներգետիկ ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության ներկայացուցիչները ներկայացրին պրեզենտացիաներ Սլովակիայի ոլորտային խոշոր կազմակերպությունների գործունեության, արտադրանքի, տրամադրվող ծառայությունների և աշխատանքների վերաբերյալ: Դրանցից VUEZ, a.s., JAVYS a.s. և VUJE a.s. ընկերությունների հետ ՀԱԷԿ-ն արդեն որոշակի նախագծեր իրականացնում է, ինչպես օրինակ՝ ՀԱԷԿ-ի հերմետիկ գոտու հերմետիկության բարձրացման, ճառագայթաակտիվ թափոնների կառավարման նախագծերը:
Բացի այդ, Հայկական ԱԷԿ-ը սերտ ու երկարամյա փոխգործակցության մեջ է նաև Սլովակիայի 2 խոշոր ատոմակայանների՝ «Բոհունիցե» և «Մոհովցե» ԱԷԿ-ների հետ:
Հանդիպման ավարտին կողմերը համոզմունք հայտնեցին, որ արդեն ստեղծված սերտ համագործակցության ընդլայնումը կնպաստի երկկողմանի տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը ոչ միայն էներգետիկ ոլորտում:

ВИЗИТ ПРАВИТЕЛЬСТВЕННОЙ ДЕЛЕГАЦИИ РЕСПУБЛИКИ СЛОВАКИИ НА ААЭС
24 мая 2023 года делегация во главе с государственным секретарем Министерства экономики Словацкой Республики Петером Герхартом посетила Армянскую АЭС с ознакомительным визитом. Делегацию сопровождал Чрезвычайный и Полномочный Посол Словакии в Армении Мирослав Хацек.
Тесное дипломатическое и торгово-экономическое сотрудничество между Арменией и Словакией имеет 30-летнюю историю, и целью визита было обсуждение возможностей расширения границ этого сотрудничества, особенно в энергетической сфере.
В ходе встречи представители делегации выступили с презентациями о деятельности, продукции, услугах и работах основных отраслевых организаций Словакии. Из их числа с компаниями VUEZ, a.s., JAVYS a.s. и VUJE a.s. ААЭС уже реализует определенные проекты, такие как проекты повышения герметичности гермозоны ААЭС, проекты управления радиоактивными отходами.
Кроме того, Армянская АЭС также находится в тесном и долгосрочном сотрудничестве с двумя  крупными атомными электростанциями Словакии- АЭС «Богунице» и «Моховце».
В завершение встречи стороны выразили уверенность, что расширение уже налаженного тесного партнерства будет способствовать развитию двустороннего экономического сотрудничества не только в энергетической сфере.