ՇԿՀԱ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱԷԿ-ՈՒՄ
Ս/թ սեպտեմբերի 26-ից 30-ը ՀԱԷԿ-ում անցկացվեց ՇԿՀԱ ՄԿ աջակցության առաքելություն՝ «Սարքավորումների տեխնիկական վիճակի և աշխատանքի մշտադիտարկում» թեմայով:
Առաքելության նպատակն էր ներկայացնել ՌԴ ԱԷԿ-ների առաջավոր փորձը՝   սարքավորումների հուսալիության, ինչպես նաև դրանց տեխնիկական վիճակի և աշխատանքի մշտադիտարկման կազմակերպման բնագավառում:
Այցի ընթացքում փորձագետները շրջայց կատարեցին ՀԱԷԿ-ի տարածքում, ծանոթացան թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման նախագծի շրջանակներում իրականացված արդիականացման աշխատանքներին:
Ամփոփիչ հանդիպմանը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությանը ներկայացվեց աջակցության առաքելության նախնական հաշվետվությունը:

WANO SUPPORT MISSION AT THE ARMENIAN NPP
On 26-30 September, 2022 a WANO-MC support mission was conducted at the ANPP on the topic “Monitoring of technical condition and operation of equipment”.
The purpose of the mission was to present the best practice of the NPPs of the Russian Federation in the area of organizing a monitoring of equipment reliability, as well as equipment technical condition and operation.
During the visit the experts performed a walk-down of the NPP territory, got acquainted with the upgrading activities implemented in the framework of the project on Unit 2 life extension.
At the final meeting the preliminary report of the support mission was provided to the NPP management.