ՊՐԱՀԱՅՈՒՄ ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՇԿՀԱ ՏԱՍՆՎԵՑԵՐՈՐԴ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԸ
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ղեկավարությունը՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, Չեխիայի Հանրապետության Պրահա քաղաքում մասնակցել է ՇԿՀԱ տասնվեցերորդ ընդհանուր ժողովին: Կոնֆերանսի օրակարգային թեման էր «Միասնական ՇԿՀԱ - Հանձնառություն միջուկային կատարելության հանդեպ»:
Տևական դադարից հետո սա առաջին հնարավորությունն էր՝ հանդիպելու ՇԿՀ ասոցիացիային անդամագրված շուրջ 30 երկրի ոլորտային կարևոր կազմակերպությունների ղեկավարների մակարդակով և քննարկելու էներգետիկայի բնագավառի առանցքային խնդիրներն ու հեռանկարները:
Կոնֆերանսի ընթացքում ՇԿՀԱ-ի գլխավոր տնօրենը պատվիրակներին է ներկայացրել կազմակերպության նոր երկարաժամկետ ռազմավարությունը, այնուհետև ատոմային բնագավառի առաջատար գործիչները հանդես են եկել զեկույցներով, ծավալվել են բազմաթիվ քննարկումներ և հարցուպատասխան լսարանի հետ:
Ըստ նախատեսված ծրագրի՝ ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը ևս հանդես է եկել զեկույցով, որը նվիրված էր ՀԱԷԿ-ի շահագործական ցուցանիշների համակարգում ՇԿՀԱ կայանային մշտադիտարկումների ցուցանիշների ինտեգրմանը:
ԳԱ շրջանակներում կայացել է նաև պանելային քննարկում՝ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսիի նախաձեռնությամբ, որը պատվիրակությունների միջև փոխադարձ քննարկումների լայն հնարավորություն է ընձեռել:

В ПРАГЕ ПРОШЛО ШЕСТНАДЦАТОЕ ОБЩЕЕ СОБРАНИЕ ВАО АЭС
Руководство ЗАО «ААЭК», в лице генерального директора Эдуарда Мартиросяна, приняло участие в шестнадцатом общем собрании ВАО АЭС в г. Прага Чешской Республики. По повестке темой конференции была “Единая ВАО АЭС – приверженность ядерному совершенству”.
После длительной паузы это была первая возможность встретиться на уровне руководителей важных отраслевых организаций около 30 стран, являющихся членами Ассоциации, и обсудить ключевые вопросы и перспективы энергетической отрасли.
В ходе конференции исполнительный директор ВАО АЭС представил делегатам новую долгосрочную стратегию организации, затем с докладами выступили ведущие деятели атомной отрасли, было проведено множество обсуждений с участием аудитории.
Согласно предусмотренной программе главный инженер ААЭС Артур Григорян также выступил с докладом, который был посвящен интеграции показателей станционных мониторингов ВАО АЭС в систему эксплуатационных показателей ААЭС.
В рамках ГА по инициативе Рафаэля Гросси, генерального директора МАГАТЭ состоялась также панельная дискуссия, которая предоставила широкую возможность для обсуждений между делегациями.