ՊՐԱՀԱՅՈՒՄ ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՇԿՀԱ ՏԱՍՆՎԵՑԵՐՈՐԴ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԸ
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ ղեկավարությունը՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանի, Չեխիայի Հանրապետության Պրահա քաղաքում մասնակցել է ՇԿՀԱ տասնվեցերորդ ընդհանուր ժողովին: Կոնֆերանսի օրակարգային թեման էր «Միասնական ՇԿՀԱ - Հանձնառություն միջուկային կատարելության հանդեպ»:
Տևական դադարից հետո սա առաջին հնարավորությունն էր՝ հանդիպելու ՇԿՀ ասոցիացիային անդամագրված շուրջ 30 երկրի ոլորտային կարևոր կազմակերպությունների ղեկավարների մակարդակով և քննարկելու էներգետիկայի բնագավառի առանցքային խնդիրներն ու հեռանկարները:
Կոնֆերանսի ընթացքում ՇԿՀԱ-ի գլխավոր տնօրենը պատվիրակներին է ներկայացրել կազմակերպության նոր երկարաժամկետ ռազմավարությունը, այնուհետև ատոմային բնագավառի առաջատար գործիչները հանդես են եկել զեկույցներով, ծավալվել են բազմաթիվ քննարկումներ և հարցուպատասխան լսարանի հետ:
Ըստ նախատեսված ծրագրի՝ ՀԱԷԿ-ի գլխավոր ճարտարագետ Արթուր Գրիգորյանը ևս հանդես է եկել զեկույցով, որը նվիրված էր ՀԱԷԿ-ի շահագործական ցուցանիշների համակարգում ՇԿՀԱ կայանային մշտադիտարկումների ցուցանիշների ինտեգրմանը:
ԳԱ շրջանակներում կայացել է նաև պանելային քննարկում՝ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսիի նախաձեռնությամբ, որը պատվիրակությունների միջև փոխադարձ քննարկումների լայն հնարավորություն է ընձեռել:

THE SIXTEENTH WANO BIENNIAL GENERAL MEETING WAS HELD IN PRAGUE
The management of the HAEK CJSC, represented by Eduard Martirosyan, General Director, took part in the sixteenth WANO General Meeting in Prague, Czech Republic. According to the agenda the theme of the conference was “One WANO – A Commitment to Nuclear Excellence”.
After a long pause this was the first opportunity to meet at the level of leaders of important industry organizations from about 30 countries that are members of the Association and to discuss key issues and prospects for the power industry.
During the conference the WANO Executive Director presented the organization's new long-term strategy to the delegates, then the nuclear industry leaders made presentations and many discussions were held with the involvement of the audience.
According to the agenda Artur Grigoryan, Chief Engineer of the ANPP also made a presentation that was devoted to the integration of the indicators of the WANO plant monitorings into the ANPP performance indicators system.
In the framework of the BGM, on the initiative of Rafael Grossi, Director General of the IAEA, a panel discussion was also held, which provided a wide opportunity for discussions between the delegations.