ՊՆՎ-2022-Ն ԸՆԹԱՆՈՒՄ Է ԲՆԱԿԱՆՈՆ ԳՐԱՖԻԿՈՎ
Ս/թ ապրիլի 16-ից ՀԱԷԿ-ում ընթանում են պլանային նախազգուշական վերանորոգման աշխատանքները: Ըստ սահմանված ցանցային գրաֆիկի` մինչ օրս կատարվել են անվտանգության համակարգերի և հիմնական սարքավորումների հետ կապված բոլոր նախատեսված աշխատանքները:
Սահմանված ժամկետում իրականացվել է ռեակտորի միջին վերանորոգում՝ ակտիվ գոտու վերաբեռնմամբ:
Ավարտվել են ակտիվ գոտու վթարային հովացման համակարգի արդիականացման աշխատանքները: Համակարգի առավել հուսալի և անխափան աշխատանքն ապահովելու նպատակով բարձր ճնշման նախկին 6 պոմպերից 2-ը փոխարինվել են ցածր ճնշման պոմպերով, ինչը կմեծացնի համակարգի՝ ակտիվ գոտին հովացնելու կարողությունը I կոնտուրի ցածր ճնշման դեպքում:
ՊՆՎ-ի շրջանակներում արդիականացվել են տուրբագեներատորի օժանդակ սարքավորումներն ու նրանց ղեկավարման վահանակները, վերանորոգվել է տուրբինների կոնդենսատորների շրջանառու ջրամատակարարման համակարգը:
Ընթացքի մեջ են թիվ 1 հովացման աշտարակի արդիականացման աշխատանքները:
Աշխատանքներն ընթանում են սահմանված ժամանակացույցով: Համապատասխան փորձարկումներից և ստուգումներից հետո ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեի տրամադրած լիցենզիայի հիման վրա թիվ 2 էներգաբլոկը կմիանա ՀՀ էներգահամակարգին:

OUTAGE-2022 IS BEING IMPLEMENTED IN ACCORDANCE WITH THE ENVISAGED SCHEDULE
Outage activities are being implemented at the ANPP from April 16, 2022. According to the established network schedule, all the planned work related to the safety systems and major equipment has been completed for now.
Within the established period a reactor intermediate maintenance with core refueling was implemented.
The activities aimed at modernization of the emergency core cooling system were completed.
To ensure more reliable and failsafe operation of the system, 2 of the 6 previous high-pressure pumps have been replaced with low-pressure pumps which will increase the system's core cooling ability at low pressure in the primary circuit.
As part of the outage the turbogenerator auxiliary equipment and their control panels were upgraded and maintenance of the circulating water supply system of the turbine condensers was performed.
Cooling tower №1 upgrading activities are underway.
The work is being carried out according to the established schedule. After relevant tests and checks, on the basis of a license issued by the RA Committee for NSR, Unit 2 will be connected to the RA grid.