ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՂ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱՅԻ ՆԻՍՏԻՆ
Որպես ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի Կառավարիչների խորհրդի նախագահ՝ «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը սույն թվականի հոկտեմբերի 23-ից 28-ը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Աբու Դաբի քաղաքում մասնակցել է ՇԿՀԱ Ռազմավարության, կառավարման և նշանակումների կոմիտեի նիստին:
Հանդիպմանը, որին ներկա են գտնվել նաև ասոցիացիայի ղեկավար կազմը և տարածաշրջանային հինգ կենտրոնների նախագահները, քննարկվել են ՇԿՀԱ անդամակցության, նոր անդամների ներգրավման և նրանց աջակցության, ինչպես նաև այդ գործընթացում որոշ հիմնավորված փոփոխություններ մտցնելու վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է ասոցիացիայի արժեքավոր դերը՝ էներգաբլոկների անվտանգ շահագործման և շահագործման ժամկետի օպտիմալացման ապահովման հարցերում:
Նիստի ընթացքում լսվել են նաև տարածաշրջանային հինգ կենտրոնների հաշվետվությունները՝ անցկացված գործընկերային ստուգումների և «Կատարելության կուրս» նախաձեռնության վերաբերյալ:
Ծրագրի համաձայն կազմակերպվել է նաև տեխնիկական շրջայց Բարակայի ԱԷԿ, որի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել տեղում ծանոթանալու ԱԷԿ-ի չորս էներգաբլոկների շահագործման առանձնահատկություններին և անձնակազմի հետ անմիջական քննարկելու ԱԷԿ-ների միջև իրական նախագծային, դասավորվածքային և կոնստրուկտորական տարբերությունների վերաբերյալ առանձին հարցեր:

PARTICIPATION IN THE MEETING OF THE WORLD ASSOCIATION OF NUCLEAR OPERATORS
As chairman of the Board of Governors of the WANO Moscow Centre, E. Martirosyan, General Director of the HAEK CJSC attended the Strategy, Governance and Nominating Committee meeting held on 23-28 October, 2023 in Abu Dhabi, United Arab Emirates.
During the meeting, which was also attended by the association management and the Governing Board Chairs of the five regional centres, a number of issues were discussed regarding WANO membership, involvement of new members and rendering support to them, as well as making some reasonable changes to this process. In the course of the discussions the essential role of the association in ensuring safe operation and optimization of the life of the units was emphasized.
In addition, at the meeting the five regional centres presented their reports related to the conducted peer reviews and the “Action for Excellence” initiative.
According to the agenda a technical tour to the Barakah NPP was also organized where the participants had an opportunity to get acquainted with the specific performance features of the four NPP units and to discuss directly with the staff certain issues pertaining to actual differences in design, engineering and layout between nuclear power plants.