ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ «ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ՇԱԲԱԹ» 6-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻՆ
Սույն թվականի հոկտեմբերի 10-ից 13-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքում կայացած «Ռուսական էներգետիկ շաբաթ» 6-րդ միջազգային համաժողովին, որի ընթացքում քննարկվել են «Կլիմայական նախագծեր», «Համաշխարհային էներգետիկայի զարգացման սցենարներ», «Տեխնոլոգիական ինքնիշխանություն և ցածրածխածնային Էներգետիկա», «Դիմակայություն վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտների անվտանգության նոր սպառնալիքներին» և այլ թեմաներ:
Ելնելով Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի շահերից՝ Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է թեմատիկ որոշակի ուղղվածությամբ նիստերի, այն է՝ «Էներգետիկ անցումը և դրա հեռանկարները. ցածր ածխածնային էներգետիկայի ապագան Ռուսաստանում», «Ջրածնային էներգետիկայի տեխնոլոգիաները. մարտահրավերներ և հնարավորություններ», «Էներգետիկայի զարգացումը. ո՞վ է ներդրողը», «Էներգիա առանց սահմանների. կուտակման համակարգեր. կարգավորում, տեխնոլոգիաներ և հեռանկարներ», «Էլեկտրական մեքենաներ. արտադրություն և ենթակառուցվածքներ»:
Համաժողովի շրջանակներում Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է նաև լիագումար նիստին, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Իրաքի Հանրապետության վարչապետ Մուհամմեդ Սուդանին: Իրենց ելույթներում նրանք անդրադարձել են վառելիքաէներգետիկ համալիրի խնդիրներին և արդյունաբերական ու տնտեսական զարգացման մեջ դրա կարևորությանը:

PARTICIPATION IN THE 6th “RUSSIAN ENERGY WEEK” INTERNATIONAL FORUM
On 10-13 October, 2023 Eduard Martirosyan, General Director of the HAEK CJSC participated in the 6th “Russian Energy Week” International Forum, held in Moscow, Russian Federation, in the course of which “Climate projects”, “Scenarios for the World Energy Development”, “Technological Sovereignty and Low-carbon Energy”, “Countering New Threats for the Security of the Facilities of Fuel and Energy Complex” and other topics were discussed.
Proceeding from the interests of the nuclear power industry of Armenia, E. Martirosyan took part in sessions in certain thematic areas, namely “Energy Transition and its Prospects: the Future of Low-carbon Energy in Russia”, “Hydrogen Energy Technologies: Challenges and Opportunities”, “Energy Development: who is the Investor?”, “Energy without Borders. Accumulation Systems: Regulation, Technologies and Prospects”, “Electric Vehicles: Manufacturing and Infrastructures”.
In the framework of the forum E. Martirosyan also took part in a plenary session, during which Vladimir Putin, President of the Russian Federation and Mohammed Sudani, Prime Minister of the Republic of Iraq spoke. In their speeches they touched upon issues related to the fuel and energy complex and its importance in industrial and economic development.