ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ «ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ՇԱԲԱԹ» 6-ՐԴ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻՆ
Սույն թվականի հոկտեմբերի 10-ից 13-ը «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքում կայացած «Ռուսական էներգետիկ շաբաթ» 6-րդ միջազգային համաժողովին, որի ընթացքում քննարկվել են «Կլիմայական նախագծեր», «Համաշխարհային էներգետիկայի զարգացման սցենարներ», «Տեխնոլոգիական ինքնիշխանություն և ցածրածխածնային Էներգետիկա», «Դիմակայություն վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտների անվտանգության նոր սպառնալիքներին» և այլ թեմաներ:
Ելնելով Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի շահերից՝ Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է թեմատիկ որոշակի ուղղվածությամբ նիստերի, այն է՝ «Էներգետիկ անցումը և դրա հեռանկարները. ցածր ածխածնային էներգետիկայի ապագան Ռուսաստանում», «Ջրածնային էներգետիկայի տեխնոլոգիաները. մարտահրավերներ և հնարավորություններ», «Էներգետիկայի զարգացումը. ո՞վ է ներդրողը», «Էներգիա առանց սահմանների. կուտակման համակարգեր. կարգավորում, տեխնոլոգիաներ և հեռանկարներ», «Էլեկտրական մեքենաներ. արտադրություն և ենթակառուցվածքներ»:
Համաժողովի շրջանակներում Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է նաև լիագումար նիստին, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Իրաքի Հանրապետության վարչապետ Մուհամմեդ Սուդանին: Իրենց ելույթներում նրանք անդրադարձել են վառելիքաէներգետիկ համալիրի խնդիրներին և արդյունաբերական ու տնտեսական զարգացման մեջ դրա կարևորությանը:

УЧАСТИЕ В VI МЕЖДУНАРОДНОМ ФОРУМЕ “РОССИЙСКАЯ ЭНЕРГЕТИЧЕСКАЯ НЕДЕЛЯ”
С 10 по 13 октября с.г. генеральный директор ЗАО “ААЭК” Э. Мартиросян принял участие в 6-ом международном форуме “Российская энергетическая неделя», проходившем в городе Москва Российской Федерации, в ходе которого были обсуждены “Климатические проекты”, “Сценарии развития мировой энергетики”, “Технологический суверенитет и низкоуглеродная энергетика”, “Противодействие новым угрозам безопасности объектов топливно-энергетического комплекса” и другие темы.
Исходя из интересов атомной энергетики Армении, Э. Мартиросян принял участие в заседаниях по определенным тематическим направлениям, а именно “Энергетический переход и его перспективы: будущее низкоуглеродной энергетики в России”, “Технологии водородной энергетики: вызовы и возможности”, “Развитие энергетики: кто инвестор?”, “Энергия без границ. Системы накопления: регулирование, технологии и перспективы”, “Электромобили: производство и инфраструктуры”.
В рамках форума Э. Мартиросян также принял участие в пленарном заседании, в ходе которого выступили президент Российской Федерации Владимир Путин и Премьер-министр Республики Ирак Мухаммед Судани. В своих выступлениях они затронули вопросы, касающиеся топливно-энергетического комплекса и его значимости в промышленном и экономическом развитии.