ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՇԿՀԱ ՄԿ ԿԱՌԱՎԱՐԻՉՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ ԵՎ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԸ
2023թ. հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 2-ը Բելառուսի Հանրապետության Մինսկ քաղաքում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ» գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի  Կառավարիչների խորհրդի հերթական նիստին և Ընդհանուր ժողովին: Նիստի ընթացքում նա հանդես է եկել զեկույցով՝ նվիրված ՇԿՀԱ ՄԿ գործունեության նկարագրին և գնահատմանը, ինչպես նաև վերջին կիսամյակում (2023թ. ապրիլ-հոկտեմբեր) Մոսկովյան կենտրոնի կողմից ընդունված որոշումներին:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև կազմակերպության աշխատանքի պլանավորմանը, ֆինանսական վիճակին, ԱԷԿ-ների անվտանգության միջոցառումների բարձրացման ուղղությամբ մշտապես գործուն քայլեր ձեռնարկելուն ուղղված և առաջնահերթ կարևորության այլ հարցեր:
Մինսկ գործուղման ծրագրի ավարտին կազմակերպվել է տեխնիկական շրջայց Բելառուսի ԱԷԿ: Էներգաբլոկի շահագործման հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ մասնակիցներին տրամադրված տեղեկատվության և ընդհանուր շրջայցի արդյունքների համադրությամբ բարձր է գնահատվել Բելառուսի ԱԷԿ-ում գործող անվտանգության կուլտուրայի մակարդակը: «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենն առանձնահատուկ ուշադրության է արժանացրել դրական փորձի որոշ արդյունքներ՝ Հայկական ԱԷԿ-ում վերջիններիս հնարավոր կիրառման նպատակով։

СОСТОЯЛИСЬ ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ И ОБЩЕЕ СОБРАНИЕ СОВЕТА УПРАВЛЯЮЩИХ ВАО АЭС-МЦ
С 30 октября по 2 ноября 2023 года генеральный директор ЗАО “ААЭК” Э. Мартиросян принял участие в очередном заседании и общем собрании Совета управляющих Московского центра ВАО АЭС. На заседании он выступил с докладом, посвященным описанию и оценке деятельности ВАО АЭС-МЦ, а также решениям, принятым Московским центром за последнее полугодие (апрель-октябрь 2023 г.).
В ходе встреч были обсуждены также вопросы, связанные с планированием работы организации, финансовым состоянием, постоянным осуществлением действенных мер по повышению безопасности АЭС, и другие вопросы приоритетного значения.
По завершении командировки в Минск был организован технический тур на Белорусскую АЭС. Основываясь на предоставленной участникам информации об основных направлениях эксплуатации энергоблока и результатах общего тура, был высоко оценен уровень культуры безопасности на Белорусской АЭС. Генеральный директор ЗАО “ААЭК” уделил особое внимание некоторым результатам положительного опыта с целью их возможного применения на Армянской АЭС.