ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՇԿՀԱ ՄԿ ԿԱՌԱՎԱՐԻՉՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ ԵՎ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԺՈՂՈՎԸ
2023թ. հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 2-ը Բելառուսի Հանրապետության Մինսկ քաղաքում «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ» գլխավոր տնօրեն Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի  Կառավարիչների խորհրդի հերթական նիստին և Ընդհանուր ժողովին: Նիստի ընթացքում նա հանդես է եկել զեկույցով՝ նվիրված ՇԿՀԱ ՄԿ գործունեության նկարագրին և գնահատմանը, ինչպես նաև վերջին կիսամյակում (2023թ. ապրիլ-հոկտեմբեր) Մոսկովյան կենտրոնի կողմից ընդունված որոշումներին:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև կազմակերպության աշխատանքի պլանավորմանը, ֆինանսական վիճակին, ԱԷԿ-ների անվտանգության միջոցառումների բարձրացման ուղղությամբ մշտապես գործուն քայլեր ձեռնարկելուն ուղղված և առաջնահերթ կարևորության այլ հարցեր:
Մինսկ գործուղման ծրագրի ավարտին կազմակերպվել է տեխնիկական շրջայց Բելառուսի ԱԷԿ: Էներգաբլոկի շահագործման հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ մասնակիցներին տրամադրված տեղեկատվության և ընդհանուր շրջայցի արդյունքների համադրությամբ բարձր է գնահատվել Բելառուսի ԱԷԿ-ում գործող անվտանգության կուլտուրայի մակարդակը: «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենն առանձնահատուկ ուշադրության է արժանացրել դրական փորձի որոշ արդյունքներ՝ Հայկական ԱԷԿ-ում վերջիններիս հնարավոր կիրառման նպատակով։

THE REGULAR SESSION AND THE GENERAL MEETING OF THE WANO GOVERNING BOARD WERE HELD
From 30 October to 2 November, 2023 E. Martirosyan, General Director of the HAEK CJSC took part in the regular session and the general meeting of the Governing Board of the WANO Moscow Center. During the session he delivered a report providing the description and the assessment of the WANO-MC activities, as well as the decisions made by the Moscow Center over the last six months (April-October, 2023).
During the meetings issues related to planning the organization’s performance, its financial condition, constant implementation of effective measures to improve the safety of nuclear power plants and other priority issues were also discussed.
At the end of the business trip to Minsk a technical tour to the Belarusian NPP was organized. Based on the information provided to the participants about the main areas of the unit operation and the results of the general tour the level of safety culture at the Belarusian NPP was commended. The HAEK CJSC General Director focused on some of the results of good practice for the purpose of their possible application at the Armenian NPP.