ՀԱԷԿ-ՈՒՄ ԷԻՆ ԱՄՆ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿԱՅԻ ԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԸ
Սույն թվականի մայիսի 15-ից 19-ը կայացել է ԱՄՆ էներգետիկայի դեպարտամենտի պատվիրակության հերթական այցը ՀԱԷԿ: Հայկական ատոմակայանի տարածքում կատարած շրջայցի ընթացքում պատվիրակության անդամները ծանոթացել են ամերիկյան կողմի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ՀԱԷԿ-ի ֆիզիկական պաշտպանության համակարգի արդիականացման I, II և III փուլերի աշխատանքներին։
Այցի շրջանակում կայացած հանդիպման ընթացքում դիտարկվել են այս փուլում իրականացված աշխատանքների ընդունման/հանձնման փորձարկումների վերաբերյալ ամերիկյան կողմի և կապալառու կազմակերպության մոտեցումները:

THE VISIT OF THE US DOE REPRESENTATIVES TO THE ANPP
Within the period of 15-19 May, 2023 the delegation of the US Department of Energy paid a regular visit to the ANPP. During the walkdown conducted in the Armenian NPP area the members of the delegation got acquainted with the US funded activities of the I, II and III stages, which were aimed at modernization of the ANPP physical protection system.
During the meeting, that took place in the framework of the visit, the approaches of the American side and the contractor regarding the acceptance tests for the work performed at this stage were considered. Issues related to the modernization activities of the IV stage were also discussed.